Normobaria to przede wszystkim atmosfera służąca rekreacji, a także poprawie kondycji fizycznej, w której panuje podwyższone ciśnienie do 1500 hPa, zwiększona ilość tlenu do 40%, dwutlenku węgla ok 1,5 – 2% oraz wodoru do 0,5%.
Pierwszy dom normobaryczny został stworzony przez Doktora Jana Pokrywkę w 2013 roku jako miejsce prowadzące do poprawy zdrowia i kondycji fizycznej. Twórca normobarii na co dzień mieszka w nim na stałe. Głównym zadaniem komór normobarycznych jest zapewnienie jak najbardziej optymalnych parametrów mieszanki oddechowej, które będą skutecznie wspomagały proces zdrowienia Terapia jest całkowicie bezpieczna i naturalna, także nie ma żadnego negatywnego wpływu na poprawne funkcjonowanie naszego organizmu.
Aby móc cieszyć się niesamowitą atmosferą panującą w komorze należy przejść przez śluzę w której ciśnienie kształtuje się na poziomie 1000hPa. Następnie po wejściu do środka zachęcamy, aby wygodnie się rozsiąść oraz spokojnie i komfortowo oddychać. Wewnątrz samej komory ciśnienie atmosferyczne wynosi do 1500hPa, a dla przypomnienia dodam, że w skład powietrza wchodzi do 40% zawartości tlenu, do 2% dwutlenku węgla, a także 0,5% wodoru, zatem podczas 1,5h sesji oddycha się idealnie skomponowaną mieszanką tlenową. Warto nadmienić, że są to o wiele wyższe parametry, niż w przypadku atmosfery występującej poza komorą normobaryczną. Uważane są one również za najbardziej optymalne do życia każdego człowieka.
Ciśnienie oraz pozostałe parametry mieszanki oddechowej są nieustannie monitorowane przez czujniki, które pełnią bardzo ważną funkcję jaką jest utrzymanie ich na odpowiednim poziomie. Komora jest więc skutecznie zabezpieczona na trzy sposoby. Automatyczny system połączony został z czujnikiem ciśnieniowym. Dodatkowo, zawór mechaniczny kontroluje jakość i ilość dostarczanego do komory powietrza. Całość podlega systemowi awaryjnemu, który zostałby uruchomiony w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji.
Tak dokładne zabezpieczenie komory normobarycznej daje pewność, że terapia zostaje przeprowadzona w jak najbardziej komfortowych dla człowieka warunkach.