Udar mózgu jest to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które prowadzi do obumierania części tego narządu w skutek zatrzymania dopływu krwi.
Udar powoduje szereg uszkodzeń najpoważniejszym z nich jest martwica, której spowodowana jest niedostateczna ilość składników odżywczych oraz tlenu dostarczanych przez krew do niedokrwionych obszarów mózgu. Brak prawidłowego przepływu krwi (brak tlenu oraz składników odżywczych) tkanka mózgu umiera. Jednak jeśli przyjrzeć się tkankom, które otaczają martwicę, okaże się, że zachowały one funkcje metaboliczne. I to właśnie te obszary możemy pobudzać do efektywniejszej pracy, między innymi dzięki zastosowaniu terapii tlenowej.
Badania przeprowadzone przez S. Efrati wskazują na dużą skuteczność hiperbarycznej terapii tlenowej HBOT w poprawie funkcji neurologicznych u osób po przebytym udarze mózgu. Zespół naukowców przeprowadził badania, w których wzięło udział 74 pacjentów którzy doznali udaru mózgu w przeciągu 6-36 miesięcy od przeprowadzenia badań. Pacjenci poddani zostali testom badającym aktywność ich mózgów i funkcje neurologiczne, podzieleni zostali na dwie grupy (grupa kontrolna oraz grupa poddana zabiegom w komorze hiperbarycznej). Pacjenci w ciągu 2 miesięcy poddani zostali 40 sesjom w komorze hiperbarycznej trwającym po 90 minut podczas których oddychali 100% tlenem. Po zakończeniu badania okazało się, że pacjenci z grupy poddanej zabiegom HBOT odnotowali wyraźne postępy jeśli chodzi o funkcje neurologiczne (lepsze posługiwanie się mową, ustępowanie paraliżu, poprawa czucia), jak również polepszenie ogólnej jakości życia.
Według S. Efrati komórki tych tkanek zostały upośledzone, jednak mają wystarczającą ilość energii, by utrzymać się przy życiu. Problemem jest brak możliwości wysyłania impulsów. Dodatkowy tlen dostarczany podczas sesji HBOT zapewnia regenerację tych komórek, a co za tym idzie odzyskanie przez nie właściwych funkcji życiowych oraz potencjału czynnościowego.